The Deputy ministerial official surrenders himself to the Department for the first time since his eighteen years.


The Deputy ministerial official surrenders himself to the Department for the first time since his eighteen years.

Original title: Deputy ministerial level, surrender to the first person

According to the State Supervision Committee of the Central Committee of the CPC, the former vice chairman of the Hebei Provincial Political Consultative Conference (CPPCC), the former vice chairman of the CPPCC, was suspected of being seriously violating the law and committed himself to the law, and is currently accepting the disciplinary review and supervision investigation of the State Commission for the discipline Commission of the CPC.

At the two meetings of Hebei province in January this year, Ai Wenli, vice chairman of the CPPCC, also represented the Standing Committee of the eleventh Committee of the CPPCC, the eleventh Committee of the CPPCC, to report on the work.

"Political affairs" noted that this is the eighteenth National Congress since the Discipline Inspection Commission official briefing, the first surrender of vice-ministerial officials.

Before this, since the eighteen major, Hebei province has been the former Secretary of Hebei provincial Party committee Zhou Benshun, the original standing committee of Hebei Provincial Committee, Secretary Zhang Yue of the political and legal committee, the original standing committee of the Hebei Provincial Committee, the Secretary of the organization Liang Bin, the original standing committee of the Hebei Provincial Committee, and the Secretary General Jing Chunhua.

Ai Wenli's resume

Ai Wenli, male, Han, born in March 1955, Tang Shan people, entered the party in November 1978, participated in the work in February 1971, the provincial Party committee of the Party school graduated from the Postgraduate School of economic management, the provincial Party committee of the Party school is a graduate student and a senior farmer.

Two workers in Bai Ge Zhuang farm, 1971.02-1973.09 Province

1973.09-1975.09 price learning in business schools in Tangshan

1975.09-1979.03 provincial government office cadres of the business district of Pao Zhuang Zhuang reclamation area

Secretary of the Party Committee Office of Pao Zhuang Zhuang reclamation area, 1979.03-1980.11

Cadre of Party Committee Organization Department of Pao Zhuang Zhuang reclamation area, 1980.11-1984.06

1984.06-1989.04 Deputy Minister of Organizational Department of Tanghai County Party Committee and Director-General of the Bureau of Old Cadres

1989.04-1989.09 deputy director of the Organization Department of Tanghai county Party committee and director of the office of the county establishment committee.

1989.09-1992.04 Secretary of the Standing Committee and Organization Department of Tanghai county Party committee

1992.04-1994.08 Deputy Secretary of the county committee of Tanghai

1994.08-1997.12 deputy secretary and county magistrate of Tanghai county Party committee

(1993.08-1995.12 studying in the economics and management major of the correspondence school of the Central Party School)

1997.12-1998.09 Tangshan Municipal Committee, Minister of propaganda

1998.09-2003.02 Director-General of the Provincial Bureau of Agriculture and Reclamation, Secretary of the Party Leadership Group (between: 1999.09-2001.12 in the Provincial Party School on-the-job postgraduate economic management professional study)

2003.02-2003.07 Deputy Secretary of Shijiazhuang municipal Party committee and Minister of Organization Department

2003.07-2006.07 Deputy Secretary of the Shijiazhuang municipal Party committee

2006.07-2006.08 deputy secretary and acting mayor of Chengde Municipal Committee

2006.08-2008.01 deputy secretary and mayor of Chengde Municipal Committee

2008.01-2008.09 Secretary of the Chengde municipal Party committee

2008.09-2009.01 deputy secretary and acting mayor of Shijiazhuang Municipal Committee

2009.01-2011.11 deputy secretary and mayor of Shijiazhuang Municipal Committee

2011.11-2015.01 Hebei provincial Party committee, propaganda department minister

2015.01- Hebei provincial Party committee, propaganda department, vice chairman of the provincial CPPCC

2015.09 - 2018.01, vice chairman of Hebei provincial CPPCC.

Editor in responsibility: Zhang Shen


Waonews is a news media from China, with hundreds of translations, rolling updates China News, hoping to get the likes of foreign netizens